RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Drawą

Długość rzeki:   186 km
Długość szlaku:   173 km
Powierzchnia dorzecza:   3296 km2
Średni spadek:   0,6 ‰
Średni przepływ:   19 m3/s

    Prawy, drugi co do wielkości, a pierwszy pod względem długości, dopływ Noteci. Drawa wypływa z jeziora Krzywego znajdującego się w Dolinie Pięciu Jezior, położonej pomiędzy Połczynem Zdrojem, a Kluczewem, ale spływy kajakowe Drawą można rozpoczynać nie wyżej niż w Czaplinku. Do Noteci uchodzi w okolicy miejscowości Krzyż Wielkopolski.

     Na swej długości, Drawa i jej krajobraz są bardzo zróżnicowane. Koryto rzeki jest na przemian wąskie i szerokie, woda płytka lub głęboka, a nurt szybki lub leniwy. Również dno Drawy jest odcinkami kamieniste, piaszczyste bądź muliste. Brzegi bywają urwiste bądź płaskie, suche lub podmokłe, zadrzewione, krzewiaste albo „gołe”. Ten interesujący szlak miejscami jest łatwy i nieuciążliwy, a miejscami może przysporzyć kłopotów szybkimi bystrzami czy powalonymi drzewami. Dodatkowym utrudnieniem są jeziora, na których można spotkać wysokie (bywa, że nie do pokonania) fale.

    Zdecydowanie najbardziej interesujący jest 40-kilometrowy fragment rzeki przepływający przez Drawieński Park Narodowy. Znajduje się tutaj około 700 gatunków roślin, z czego 50 podlega całkowitej bądź częściowej ochronie. Dobre warunki do życia mają tutaj borsuki i jenoty, a z ptaków: bieliki, kormorany i rybołowy. Jeśli chodzi o atrakcje „czysto kajakowe”, to na pewno zaliczyć do nich należy ponad 20-kilometrowy odcinek o charakterze rzeki górskiej (za jeziorem Dubie) co jest niebywałą rzadkością wśród rzek nizinnych.

    Szlak Drawy jest niewątpliwie jednym z najciekawszych w Polsce i dlatego chętnie przemierzają go turyści-kajakarze. Niestety, przebycie kajakami Drawy w całości jest bardzo utrudnione ze względu na zakaz pływania 15-kilometrowym odcinkiem od jeziora Wiry do Prostyni, biegnącym przez teren poligonu wojskowego (Chcąc kontynuować spływ kajakowy Drawą, kajaki należy przetransportować drogą lądową) oraz wprowadzone ograniczenia dla turystyki kajakowej w Drawieńskim Parku Narodowym. Do głównych ograniczeń, które nas dotyczą w DPN, należą: dostępność szlaku Drawy dla kajaków wyłącznie od 1 lipca do 15 marca oraz limit ilości osób mogących przebywać na poszczególnych odcinkach szlaku w ciągu jednego dnia. Szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie DPN. Mając na uwadze limity w ilości kajakarzy oraz zatłoczone w weekendy pola biwakowe, najlepiej tak zaplanować spływ kajakowy Drawą, aby odcinek od Drawna do Starego Osieczna pokonać między poniedziałkiem, a piątkiem. Chcąc pokonać ten odcinek należy również pamiętać o zarezerwowaniu dodatkowych pieniędzy na szereg opłat związanych z pobytem w parku (wstęp na szlak wodny, pobyt na biwakach, rozstawienie namiotu…) – szczegóły również na oficjalnej stronie.

      Na przebycie kajakami Drawy potrzeba 8-10 dni.

Proponowane odcinki dzienne:

1 etap:     Czaplinek – Rzepowo     14 km
2 etap:     Rzepowo – Dalewo     23 km
3 etap:     Dalewo – Gudowo          20 km
4 etap:     Gudowo – Jez. Wiry     21 km
Odcinek zamknięty:   Jez. Wiry – Prostynia     15 km
5 etap:     Prostynia – Drawno     15 km
6 etap:     Drawno – Bogdanka     19 km
7 etap:     Bogdanka – Stare Osieczno     25 km
8 etap:     Stare Osieczno – Krzyż Wlkp.     23 km