RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Czernica, Biała, Pętla Szczecinecka

Czernica

Długość rzeki:   53 km
Powierzchnia dorzecza:   528 km2
Średni spadek:   1,5 ‰

    Lewy dopływ Gwdy. Swoje źródła ma na południowy-zachód od Miastka przy granicy województwa pomorskiego z zachodniopomorskim, a do Gwdy uchodzi w okolicy wsi Lubnica. Dla kajaków jednoosobowych dostępna jest od Pieniężnicy (10 km na południowy-wschód od Białego Boru), dwójkami natomiast najlepiej jest zacząć we wsi Knieja. W drugim wariancie do przepłynięcia jest nieco ponad 30 km, a startując w Pieniężnicy dokładamy jeszcze około 6 km.

    Na przeważającej długości, szlak prowadzi przez piękne lasy, choć na górnym odcinku są też pola i łąki. Rzeka nie należy do najłatwiejszych. Trzeba trochę pomanewrować i przeciskać się przez zwalone drzewa, krzaki, gałęzie, których na odcinku do Dzikowa jest dużo, a dalej już mniej. Do pokonania jest też kilka bystrzy. Nie lubiący się lenić w kajaku na pewno docenią walory Czernicy.

    Na przebycie szlaku kajakami potrzeba 2 dni. Dla przedłużenia, spływ kajakowy można kontynuować Gwdą.

 

Biała

    Prawy dopływ Czernicy o długości około 25 km. Wypływa z Jeziora Łobez w mieście Biały Bór, a do Czernicy uchodzi w okolicach wsi Dzików. Spływy kajakowe spokojnie można zaczynać w Białym Borze z Jeziora Bielsko, skąd (do ujścia) mamy do przepłynięcia ponad 20 km, a po wypłynięciu z tego dość długiego (7 km) jeziora płyniemy już tylko rzeką. Szlak prowadzi przez duże i przepiękne obszary leśne, gdzie nie trudno jest dostrzec dziką zwierzynę. Wyprawę można kontynuować najpierw Czernicą, a później Gwdą.

 

Pętla Szczecinecka

    Generalnie, ten około 50-kilometrowy szlak, prowadzi dwiema rzekami: Dołgą i Gwdą, łączącymi liczne jeziora. Najdogodniejszym miejscem do rozpoczęcia i zakończenia spływu kajakowego tym szlakiem jest miejscowość Gwda Wielka. Stąd płyniemy Dołgą „pod prąd”. Na trasie czeka nas kilka przenosek, a zdecydowanie najtrudniejsza do pokonania, znajdująca się około 2 km na południe od wsi Drężno (początek szlaku Gwdy), pomiędzy nie połączonymi żadną strugą jeziorami Dębno (koniec szlaku Dołgi) i Łąkie, gdzie najpierw kajaki trzeba wnieść pod górę, by później bardzo stromym zboczem je znieść, a cała przeprawa ma jakieś 500 metrów. Trudności przysporzą też zwalone drzewa, przy których zmęczą się nawet najbardziej wytrwali. W kilku miejscach będziemy zmuszeni do holowania kajaków ze względu na płycizny i zarośla, a raz nawet przez wartki nurt zbyt wąskiej strugi. Niełatwo jest znaleźć ujścia Dołgi do jezior, którymi, płynąc pod prąd, z nich wypływamy, gdyż bujnie zarastają i są nieoznakowane. Po ostatniej ciężkiej przeprawie bardzo wąską strugą z J. Łąkie na J. Studnica (inna nazwa J. Drężno), którą kajaki raczej holujemy, znajdujemy się już na szlaku Gwdy, który w porównaniu z wcześniejszym etapem to „pikuś”;). Chociaż czeka nas jeszcze kilka przenosek i zwalonych drzew do pokonania. Gwdą płyniemy już z nurtem.

    Punktem „zero” wyprawy może być również Szczecinek i wtedy do pętli „właściwej” musimy jeszcze dopłynąć malutką rzeczką Niezdobną uchodzącą do Jeziora Wielimie, leżącego na szlaku Gwdy. Dogodne miejsca wodowania kajaków w Szczecinku znajdują się na Jeziorze Trzesiecko i przy moście na ul. Narutowicza.

    Na przebycie całego szlaku potrzeba 3-4 dni. Ze względu na spławność Dołgi, odradzamy wyprawy w okresach obniżonych stanów wód. Trasa tylko dla doświadczonych kajakarzy, mniej doświadczonym proponujemy spłynąć samą Gwdą.