Spływy kajakowe Parsętą

Długość rzeki:   139 km
Powierzchnia dorzecza:   3151 km2

    Swoje źródła ma w okolicach Parsęcka, 7 km na zachód od Szczecinka, a do Bałtyku uchodzi w Kołobrzegu. Przewodniki opisują Parsętę jako rzekę zimną, ciekawą, o zmiennym otoczeniu i charakterze, która na długo zapada w pamięć. Kajaki jednoosobowe można spokojnie wodować już od mostu na drodze nr 171 w okolicy Starego Chwalimia, natomiast spływy kajakowe dwójkami najlepiej jest rozpoczynać w Krosinie lub niżej.
     Parsęta na pewno należy do najdzikszych rzek Pomorza, a w jej górnym biegu, nawet częściej niż ludzi, można spotkać zwierzynę płową i ptaki (m.in. zimorodki i bieliki). Pomimo, iż przepływa przez równinę rolniczą, na przeważającej długości otoczona jest pięknymi i gęstymi lasami. Zadowoli ona zarówno miłośników przyrody, jak i lubiących pokonywać przeszkody, a także amatorów zwiedzania, na których czekają zabytkowe miasta w dolnym odcinku rzeki.
    Generalnie szlak Parsęty uchodzi za łatwy, ale szczególnie w jego górnym odcinku czeka nas trochę trudności ze względu na liczne powalone drzewa i dość wartki nurt. Innym utrudnieniem będzie szukanie dogodnych miejsc na rozbicie namiotów, gdyż nie ma ich tam zbyt wielu. Im niżej, tym sytuacja z biwakami się polepsza. Również stopień trudności spada, a poniżej Białogardu nurt jest już spokojny i dalej czekają nas tylko 2 przenoski.
      Na przebycie całego szlaku potrzeba 5-7 dni.

Proponowane odcinki dzienne:
(z uwzględnieniem miejsc nadających się do biwakowania)


1 etap:     Krosino - Motarzyn     11 km
2 etap:     Motarzyn - Wicewo     14 km
3 etap:     Wicewo - Ryszczewo     12 km
4 etap:     Ryszczewo - Rościno     20 km
5 etap:     Rościno - Karlino     11 km
6 etap:     Karlino - Bardy     22 km
7 etap:     Bardy - Kołobrzeg     24 km