RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Czernicą i Białą

Czernica

Długość rzeki:   53 km
Powierzchnia dorzecza:   528 km2
Średni spadek:   1,5 ‰

    Lewy dopływ Gwdy. Swoje źródła ma na południowy-zachód od Miastka przy granicy województwa pomorskiego z zachodniopomorskim, a do Gwdy uchodzi w okolicy wsi Lubnica. Dla kajaków jednoosobowych dostępna jest od Pieniężnicy (10 km na południowy-wschód od Białego Boru), dwójkami natomiast najlepiej jest zacząć we wsi Knieja. W drugim wariancie do przepłynięcia jest nieco ponad 30 km, a startując w Pieniężnicy dokładamy jeszcze około 6 km.

    Na przeważającej długości, szlak prowadzi przez piękne lasy, choć na górnym odcinku są też pola i łąki. Rzeka nie należy do najłatwiejszych. Trzeba trochę pomanewrować i przeciskać się przez zwalone drzewa, krzaki, gałęzie, których na odcinku do Dzikowa jest dużo, a dalej już mniej. Do pokonania jest też kilka bystrzy. Nie lubiący się lenić w kajaku na pewno docenią walory Czernicy.

    Na przebycie szlaku kajakami potrzeba 2 dni. Dla przedłużenia, spływ kajakowy można kontynuować Gwdą.

 

Biała

    Prawy dopływ Czernicy o długości około 25 km. Wypływa z Jeziora Łobez w mieście Biały Bór, a do Czernicy uchodzi w okolicach wsi Dzików. Spływy kajakowe spokojnie można zaczynać w Białym Borze z Jeziora Bielsko, skąd (do ujścia) mamy do przepłynięcia ponad 20 km, a po wypłynięciu z tego dość długiego (7 km) jeziora płyniemy już tylko rzeką. Szlak prowadzi przez duże i przepiękne obszary leśne, gdzie nie trudno jest dostrzec dziką zwierzynę. Wyprawę można kontynuować najpierw Czernicą, a później Gwdą.