Spływy kajakowe Noteć
Długość rzeki: 391 km
Powierzchnia dorzecza: 17’300 km2
Największy dopływ Warty, a zarazem siódma pod względem długości i szósta pod względem powierzchni dorzecza rzeka Polski. Swoje źródła Noteć ma na terenie pomiędzy wsiami Szczecin i Bogołomia w gminie Chodecz na Pojezierzu Kujawskim. Przepływając przez 3 województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie, uchodzi do Warty w Santoku, 10 km na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego.
Dawniej Noteć była bardzo ważnym szlakiem transportowym. Od czasu budowy Kanału Bydgoskiego w 1774 r. została elementem szlaku żeglugowego łączącego Wisłę z Odrą. Po przebudowie szlaku w latach 1905-1915, po Noteci pływały barki o nośności ponad 500 ton. Żegluga towarowa kwitła tutaj w najlepsze do lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to zaczął się jej upadek. W latach dziewięćdziesiątych ruch jednostek z ładunkami został całkowicie wstrzymany, co spowodowało proces likwidacji firm żeglugowych, stoczni, portów, przystani i infrastruktury transportowej.
W 2000 roku zostało powołane do życia stowarzyszenie pod nazwą Związek Miast i Gmin Nadnoteckich, którego celem jest poprawa stanu środowiska i infrastruktury Noteci. Poszczególne projekty przeprowadzane są ze zwróceniem szczególnej uwagi na żeglugę, ale również z pożytkiem dla kajakarzy. Na stronie stowarzyszenia – www.rzekanotec.pl – do pobrania jest mapa rzeki oraz opis ciekawszych miejsc.
Oprócz spłynięcia kajakiem samą Notecią, jej szlak można również potraktować jako przedłużenie spływu kajakowego Gwdą (uchodzi do niej w miejscowości Ujście) lub Łobżonką (ujście w okolicy Osieka).