RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Piławą

Długość szlaku:   80 km
Powierzchnia dorzecza:   1381 km2
Średni spadek:   0,4 ‰
Średni przepływ:   8,07 m3/s

    Najdłuższy dopływ Gwdy. Piława uznawana jest za jedną z najpiękniejszych rzek Polski, dzięki czystej wodzie, uroczym jeziorom i nietkniętej przyrodzie. Doskonale nadaje się na spływy kajakowe, również z małymi dziećmi. Wypływa z jeziora Komorze (Pojezierze Drawskie), a w miejscowości Dobrzyca (k. Piły) uchodzi do Gwdy. Dla kajaków Piława dostępna jest na całej swej długości. W środkowym biegu wzdłuż rzeki ciągną się pozostałości umocnień Wału Pomorskiego, przełamywanych przez Pierwszą Armię Wojska Polskiego w 1945 roku.

    Generalnie Piława należy do łatwych szlaków kajakowych, ale nie bez przeszkód, a nurt nie jest zbyt szybki. Górny bieg rzeki nie nastręcza żadnych problemów i jest bardzo malowniczy – kajakami płynie się łatwo przez kolejne jeziora, a odcinki rzeki je łączące są krótkie. Większość przeszkód na trasie to dość łatwe do pokonania przewężenia pod mostami i groblami. Bardzo ciekawy jest końcowy odcinek górnego biegu, płynący przez rezerwat obejmujący Rozlewiska Nadarzyckie – obszar interesujących przyrodniczo moczarów i bagien. Na Zalewach Nadarzyckich kończy się strefa jezior – dalej, na około 17 kilometrowym odcinku, rzeka meandruje jednostajnie przez lasy, nie zbliżając się do miejsc zamieszkałych przez ludzi, aż do miejscowości Szwecja.

    Poniżej Szwecji również brak jest jezior. Jedyny zbiornik wodny do pokonania, to niewielki zalew przed tamą spiętrzającą wodę przy nieczynnej już hodowli pstrągów w Zabrodziu, gdzie znajduje się też dość niewygodna przenoska. Na końcowym odcinku, po ujściu do niej rzeki Dobrzycy, Piława znacznie się poszerza, a dalej w miarę zbliżania się do spiętrzenia wód przy elektrowni wodnej w wiosce Dobrzyca, prąd rzeki stopniowo zanika. Na brzegach dominują bagniste lasy liściaste, a w wielu miejscach gałęzie drzew zwieszają się do samego lustra wody. Ostatecznie, jeszcze przed elektrownią, Piława uchodzi do Gwdy, którą można kontynuować spływy kajakowe.

    Na przebycie kajakiem tego niezwykle pięknego szlaku w całości, potrzeba 4-6 dni.

Proponowane odcinki dzienne:

Spływ 6-dniowy:

1 etap: Sikory – Łubowo 11 km
2 etap: Łubowo – Liszkowo 12 km
3 etap: Liszkowo – Zalewy Nadarzyckie 15 km
4 etap: Zalewy Nadarzyckie – Zdbice 14 km
5 etap: Zdbice – Głowaczewo 13 km
6 etap: Głowaczewo – Stanica Krępsko 15 km

Spływ 5-dniowy:

1 etap: Sikory – Liszkowo 18 km
2 etap: Liszkowo – Nadarzyce 18 km
3 etap: Nadarzyce – Szwecja 18 km
4 etap: Szwecja – Zabrodzie 16 km
5 etap: Zabrodzie – Piła (Gwda) 16 km

Spływ 4-dniowy:

1 etap: Borne Sulinowo – Czochryń 17 km
2 etap: Czochryń – Zdbice 22 km
3 etap: Zdbice – Zabrodzie 21 km
4 etap: Zabrodzie – Piła (Gwda) 16 km

Zdjęcia ze spływów kajakowych Piławą:

Spływy kajakowe Piławą wczesną wiosną: