RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Gwdą

Długość rzeki:   145 km
Długość szlaku:   136 km
Powierzchnia dorzecza:   4943 km2
Średni spadek:   0,8 ‰
Średni przepływ:   27,2 m3/s

    Gwda to prawy, największy dopływ Noteci, płynący na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego. Swój bieg rozpoczyna jako Bielska Struga koło wsi Białe na południowy zachód od Białego Boru, a w miejscowości Ujście uchodzi do Noteci. Spływy kajakowe Gwdą można rozpoczynać już nad Jeziorem Studnica, gdzie kajaki można zwodować przy stanicy harcerskiej w Drężnie.

    Szlak Gwdy pełny jest niespodzianek i uroku. Ci, którzy potrafią cieszyć się cudami przyrody będą zachwyceni. Podczas spływów kajakowych Gwdą, spotkać się możemy z ogromną różnorodnością krajobrazu i przyrody – pola i łąki równiny sandrowej, bór sosnowy z piętrzącymi się nad wodą zalesionymi wzgórzami, często fantazyjne kształty linii brzegowej, skarpy, liczne odnogi rzeczne. Strefa lasów towarzysząca rzece nazywana jest Puszczą nad Gwdą. Żyje tu dorodna zwierzyna, m.in. dziki, sarny i jelenie. Występują również głuszce, żurawie i czaple, a z ryb rzadkie głowacice, pstrągi i lipienie. Są też, zaznaczające swoją obecność powalonymi drzewami, bobry.

    Na szlaku Gwdy znajdziemy zarówno odcinki z szybkim nurtem, jak i rozlewiska, czy duże i małe jeziora. Największe na szlaku – długie na 7 km i niezbyt głębokie jezioro Wielimie – może stanowić dla kajakarzy sporą przeszkodę, zwłaszcza przy wiejących wiatrach, które tworzą na akwenie wysoką falę, mogącą bez trudu powywracać kajaki i w takich przypadkach należy płynąć jak najbliżej brzegu. Prawdziwą przygodą natomiast jest pokonywanie długich i licznych bystrzy między Płytnicą, a Krępskiem, szczególnie przy wysokich poziomach wód.

    Płynąc kajakiem Gwdą napotykamy na ziemne zapory małych elektrowni wodnych i zbiorników retencyjnych. Czynią one ten malowniczy i atrakcyjny szlak nieco uciążliwym, gdyż stojąca przed zaporami woda zmusza do większego wysiłku, po którym trzeba jeszcze przenieść kajaki, jednak piękno rzeki wynagradza trudy. Na całej długości rzeki jest 14 stałych przenosek, co daje średnio jedną przenoskę co 10 km. Nie tylko miłośników historii oraz militariów zainteresuje przebiegający wzdłuż rzeki system umocnień Wału Pomorskiego – niemiecka linia obrony podczas II Wojny Światowej.
Środkowy odcinek pradoliny posiekany jest dopływami, które również są atrakcyjnymi szlakami kajakowymi. Należą do nich: Czernica z Białą, Szczyra, Debrzynka, Płytnica, Rurzyca, Piława z Dobrzycą i Głomia.

    Generalnie rzeka Gwda nie należy do trudnych. Na przebycie całego szlaku kajakiem potrzeba 6-8 dni.

Proponowane odcinki dzienne:

1 etap: Drężno – Spore 14 km
2 etap: Spore – Gołębiewo 22 km
3 etap: Gołębiewo – Lędyczek 20 km
4 etap: Lędyczek – Zapora Jastrowska 17 km
5 etap: Zapora Jastrowska – Krępsko 25 km
6 etap: Krępsko – Piła 20 km
7 etap: Piła – Ujście 18 km

Zdjęcia ze spływów kajakowych Gwdą: