RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Parsętą

Długość rzeki:   139 km
Powierzchnia dorzecza:   3151 km2

    Swoje źródła ma w okolicach Parsęcka, 7 km na zachód od Szczecinka, a do Bałtyku uchodzi w Kołobrzegu. Przewodniki opisują Parsętę jako rzekę zimną, ciekawą, o zmiennym otoczeniu i charakterze, która na długo zapada w pamięć. Kajaki jednoosobowe można spokojnie wodować już od mostu na drodze nr 171 w okolicy Starego Chwalimia, natomiast spływy kajakowe dwójkami najlepiej jest rozpoczynać w Krosinie lub niżej.

     Parsęta na pewno należy do najdzikszych rzek Pomorza, a w jej górnym biegu, nawet częściej niż ludzi, można spotkać zwierzynę płową i ptaki (m.in. zimorodki i bieliki). Pomimo, iż przepływa przez równinę rolniczą, na przeważającej długości otoczona jest pięknymi i gęstymi lasami. Zadowoli ona zarówno miłośników przyrody, jak i lubiących pokonywać przeszkody, a także amatorów zwiedzania, na których czekają zabytkowe miasta w dolnym odcinku rzeki.

    Generalnie szlak Parsęty uchodzi za łatwy, ale szczególnie w jego górnym odcinku czeka nas trochę trudności ze względu na liczne powalone drzewa i dość wartki nurt. Innym utrudnieniem będzie szukanie dogodnych miejsc na rozbicie namiotów, gdyż nie ma ich tam zbyt wielu. Im niżej, tym sytuacja z biwakami się polepsza. Również stopień trudności spada, a poniżej Białogardu nurt jest już spokojny i dalej czekają nas tylko 2 przenoski.

      Na przebycie całego szlaku potrzeba 5-7 dni.

Proponowane odcinki dzienne:
(z uwzględnieniem miejsc nadających się do biwakowania)

1 etap:     Krosino – Motarzyn     11 km
2 etap:     Motarzyn – Wicewo     14 km
3 etap:     Wicewo – Ryszczewo     12 km
4 etap:     Ryszczewo – Rościno     20 km
5 etap:     Rościno – Karlino     11 km
6 etap:     Karlino – Bardy     22 km
7 etap:     Bardy – Kołobrzeg     24 km