RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Łobżonką

Długość rzeki:   76 km
Długość szlaku:   58 km
Powierzchnia dorzecza:   986 km2
Średni spadek:   1,15 ‰
Średni przepływ:   3,0 m3/s

    Prawy dopływ Noteci. Swój początek Łobżonka bierze nieopodal Witkowa, 10 km na południowy zachód od Kamienia Krajeńskiego, a do Noteci uchodzi w rejonie Osieka nad Notecią. Długość całej rzeki wynosi 76 km, ale na spływy kajakowe nadaje się tylko 58-kilometrowy odcinek od Werskiego Mostu.

    Na całej swej długości Łobżonka biegnie przez tereny Pojezierza Krajeńskiego. Począwszy od Werskiego Mostu przepływa kolejno przez (względnie blisko) miejscowości: Dorotowo, Rudna, Witrogoszcz, Łobżenica, Szczerbin, Kościerzyn Wielki, Klawek, Wyrzysk, Pracz (koło Osieka). W Kościerzynie Wielkim i dalej napotykamy znaczne utrudnienia spowodowane przez kilka elektrowni wodnych, wokół których czekają nas dość niewygodne przenoski, w związku z czym dalszy, dość trudny i uciążliwy (szczególnie przez dużą ilość powalonych drzew, które dość często zmuszają do wysiadania z kajaka), odcinek proponujemy tylko niestrudzonym i zaprawionym w bojach;). Mniej zaprawionym radzimy zakończyć spływ kajakowy przy elektrowni w Kościerzynie Wielkim – do tego etapu szlak można uznać za stosunkowo łatwy, choć także z przeszkodami.

    Generalnie trasa jest bardzo urozmaicona, za sprawą zmiennego charakteru rzeki i jej otoczenia. Mimo to, jest rzadko uczęszczana przez turystów-kajakarzy, przez co brak jest w jej obrębie zorganizowanych pól biwakowych. Są za to łąki i polany, na których bez problemu można znaleźć dogodne miejsca do wyciągnięcia kajaków na brzeg i rozbicia namiotów.

        Na przebycie całego szlaku potrzeba 3-4 dni.

Proponowane odcinki dzienne:

1 etap: Werski Most – Witrogoszcz 19 km
2 etap: Witrogoszcz – Kościerzyn Wielki 14 km
3 etap: Kościerzyn Wielki – Wyrzysk 14 km
               lub     – Pracz 19 km

Zdjęcia ze spływów kajakowych Łobżonką: