RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Rurzycą

Długość rzeki: 25 km

    Prawy dopływ Gwdy, do której uchodzi w miejscowości Krępsko, tuż przed bazą sprzętową naszej wypożyczalni kajaków. Ta krótka rzeka odprowadza wody sześciu wyjątkowo pięknych wąskich jezior rynnowych, a swoje źródła bierze w bardzo urokliwym rezerwacie przyrody „Diabli Skok”, położonym około 5 km na północ od wsi Szwecja.

    Dla kajaków Rurzyca dostępna jest na całej swej długości, jednak najwyżej położonym punktem do którego można dojechać i zwodować kajaki nad Rurzycą są Trzebieszki. Natomiast chcąc podziwiać uroki niezwykle pięknego rezerwatu „Diabli Skok” trzeba do niego podpłynąć 5 km „pod prąd” (2 jeziora połączone krótkimi strugami), do czego zachęcamy miłośników przyrody i pięknych widoków. Rezerwat ten, zajmujący 11,62 ha powierzchni, chroni rosnący na stromych zboczach wąwozu starodrzew bukowy i mieszany, mchy i wątrobowce oraz liczne źródła, dające początek Rurzycy. Również na samej trasie do rezerwatu czeka nas wiele ciekawych widoków, dla których warto tam popłynąć. Możemy do nich zaliczyć m.in. zupełnie inną barwę wody jeziora Krąpsko Małe.

     Na całej długości Rurzyca otoczona jest pięknymi lasami i wraz z krystalicznie czystymi rynnowymi jeziorami stanowi perełkę wśród szlaków kajakowych. Jedna z najczystszych rzek w Polsce, z wodami I klasy czystości i piaszczystym dnem. Jest płytka i bardzo łatwa, praktycznie bez przeszkód na całej długości (wyjątek stanowi sztuczny próg na wypływie z Jeziora Krępsko Średnie oraz Pstrągarnia w Krępsku na końcówce szlaku), dlatego spływy kajakowe Rurzycą to również świetna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz osób początkujących.

     Sam odcinek od Trzebieszek do Krępska nosi nazwę „Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II”. Tutaj w lipcu 1978 roku ks. Karol Wojtyła spędzał swoje ostatnie wakacje w kajaku, przed wyborem na papieża. W miejscu jego biwakowania podczas spływu kajakowego Rurzycą, na polanie z ciekawym widokiem, na lewym/północnym brzegu jeziora Krąpsko Średnie, umieszczono obelisk upamiętniający te chwile.

      Na przebycie Rurzycy kajakiem potrzeba 1-2 dni.

 

Propozycja spływu 2-dniowego:

1 etap: Trzebieszki – Rez. Diabli Skok – St. Wrzosy 18 km
2 etap: Stanica Wrzosy – Krępsko 12 km
  lub – Obwodnica Piły (Gwda) 24 km

Spływy jednodniowe:

Trzebieszki – Krępsko 20 km
Stanica Wrzosy – Krępsko 12 km

 

Rurzyca z kajaka:

 

Spływy kajakowe Rurzycą wczesną wiosną: