RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Głomią

Długość rzeki:   52 km
Powierzchnia dorzecza:   570 km2

    Lewy dopływ Gwdy. Początek bierze we wsi Głomsk (na północny-wschód od Złotowa) , zaś do Gwdy uchodzi w Dobrzycy (na północny-wschód od Piły). Na spływy kajakami dwuosobowymi nadaje się od Złotowa (47 km).

     Na swej długości Głomia płynie przez kilka miejscowości, a kolejnymi mijanymi począwszy od Złotowa są: Błękwit, Wąsosz, Krajenka, Żeleźnica, Dolnik, Skórka, Dobrzyca. Oprócz wymienionych wyżej miejscowości, dostarczenie i odbiór kajaków możliwe jest jeszcze tylko w dwóch miejscach: na polu biwakowym znajdującym się ok. 1 km od Skórki w kierunku Krajenki oraz przy szkółce leśnej oddalonej o kilometr od miejscowości Dobrzyca w kierunku Skórki.

      Fragment rzeki od Złotowa do Skórki biegnie głównie wśród pól i łąk, lecz niezwykłego uroku dodają mu bujnie zadrzewione i zakrzewione, na przeważającej długości, brzegi. Dalej, aż do ujścia, płynie już przez piękny i popularny wśród okolicznych grzybiarzy las. Generalnie jest to szlak dość dziki i słabo zagospodarowany. Jedyne, urządzone pole biwakowe (wymienione wcześniej) mieści się przed miejscowością Skórka, a znajdują się na nim wiatki, miejsca na ognisko, toaleta i bieżąca woda (aczkolwiek lepiej zaopatrzyć się w wodę pitną).

      W przeszłości Głomia napędzała liczne młyny, których budynki dobrze zachowały się między innymi w Krajence, Skórce oraz Dobrzycy i w tych miejscach kajaki trzeba przenieść, ale nie są to jakieś długie i męczące przenoski. Trudności na szlaku dostarczają też powalone drzewa, z których kilka również zmusza do wyjścia z kajaka.

      Na przebycie tego malowniczego szlaku potrzeba 2-3 dni.

 

Proponowane odcinki dzienne:

1 etap: Błękwit – Krajenka 20 km
2 etap: Krajenka – Skórka 15 km
3 etap: Skórka – Piła (Gwda) 14 km

 

Zdjęcia ze spływów kajakowych Głomią: