Spływy kajakowe Wełną
Długość rzeki: 118 km
Długość szlaku: 113 km
Powierzchnia dorzecza: 2621 km2
Prawy dopływ Warty. Swój początek Wełna bierze we wsi Osiniec na południowy wschód od Gniezna, zaś do Warty uchodzi w miejscowości Oborniki. W swym górnym biegu łączy wiele jezior (Wierzbiczańskie, Jankowskie, Strzyżewskie, Piotrowskie, Ławiczno, Biskupiec, Zioło, Rogowskie, Tonowskie), w środkowym jest zasadniczo uregulowana, w dolnym zaś prowadzi rzeką o naturalnym korycie, kiedyś klasyfikowaną jako górska, dziś już nie przysparzającą większych trudności. Utrudnieniami na szlaku są jazy i progi wodne oraz zwalone drzewa. Czystość wody, niestety, pozostawia wiele do życzenia, a miejscami towarzyszą jej nawet niemiłe zapachy, skutecznie uprzykrzające spływy kajakowe tym dość malowniczym szlakiem.
Dla kajaków Wełna dostępna jest od Jankowa Dolnego. Kolejnymi miejscowościami przez które przepływa są: Strzyżewo Kościelne, Rogowo, Janowiec Wielkopolski, Mieścisko, Wągrowiec, Pruśce, Rogoźno, Ruda, Dziewcza Struga, Jaracz, Kowanówko, Oborniki.
W Wągrowcu Wełna krzyżuje się z Nielbą, swoim dopływem uchodzącym do niej 2,5 km dalej. Ciekawostką jest iż wody skrzyżowanych rzek praktycznie nie mieszają się, a przedmioty wrzucone do jednej z nich przed skrzyżowaniem, za skrzyżowaniem wypływają tą samą rzeką.
Na przebycie całego szlaku kajakiem potrzeba 5-7 dni. Ze względu na brak zorganizowanych pól namiotowych, miejsc biwakowych należy szukać raczej „na dziko”.