RZEKI

Szybki kontakt:

Marek Krzemiński

790-220-914

biuro@kajaczki.com

Spływy kajakowe Płytnicą

Długość rzeki: 62 km

    Prawy dopływ Gwdy. Wypływa z jeziora Kopiel w okolicach wsi Sitno, na południowy zachód od Szczecinka, natomiast do Gwdy uchodzi w miejscowości Płytnica leżącej na trasie Jastrowie – Piła.

    Bardzo malowniczy szlak z niezwykle urokliwymi krajobrazami. W swoim górnym biegu, Płytnica płynie przez kilka jezior i teren byłego poligonu, w którego rejonie znajdują się dobrze zachowane bunkry wału pomorskiego. W środkowym biegu szlak nie jest zbyt ciekawy, a od Sypniewka do miejscowości Budy jest uregulowany i wyprostowany, bardziej przypominając rów melioracyjny niż rzekę. Dolny bieg (od m. Budy) natomiast to pełen pierwotnego uroku odcinek leśny z niewielkimi bystrzami, gwarantujący niezapomniane wrażenia. Z wyżej wymienionych powodów oraz poziomu wody, radzimy wodować kajaki nie wyżej niż przy moście na drodze Szwecja-Sypniewo, a przy niższych stanach wody przy moście na trasie Wałcz-Jastrowie.

    Płytnica jest bardzo trudna i uciążliwa, głównie ze względu na liczne powalone drzewa (bobry pracują pełną parą;)), często zmuszające do wysiadania z kajaka, dlatego też szczególnie polecamy ją zapalonym pasjonatom, szukającym przygód w pokonywaniu trudności. Rzeka zdecydowanie nie nadaje się dla osób traktujących spływy relaksowo/wypoczynkowo. Zgrubne wyobrażenie o stopniu trudności dają, zamieszczone poniżej, zdjęcia ze spływu odbytego w 2011 roku.

    Na przebycie kajakami szlaku od mostu na drodze Szwecja-Sypniewo (całkowita długość 22,5 km) potrzeba 2 dni. Wielu powie, iż 22,5 km można spokojnie przepłynąć w 1 dzień z zapasem – owszem, można i ponad 30, ale na pewno nie tą rzeką (jest to po prostu zbyt męczące, a po 7-8 godzinach trudów ma się już naprawdę dość). Odcinek od mostu na trasie Wałcz-Jastrowie do Płytnicy (14 km) znakomicie nadaje się na całodniową wyprawę. Spływy kajakowe można dodatkowo wydłużyć, płynąc dalej Gwdą.

 

Zdjęcia ze spływów kajakowych Płytnicą: